Brama Polska w Łagowie

Jeśli w najbliższym czasie wybierasz się w okolicę województwa lubuskiego to z pewnością powinieneś udać się do Łagowa. Jest to jedna z najciekawszych, a zarazem naturalnych Pereł Lubuskiej Ziemi. Miejscowość zlokalizowana jest pośród urokliwych jezior i potężnych, zachęcająco szumiących lasów. Co więcej, powiedzieć należy, iż znajduje się ona na spodzie polodowcowej moreny. Łagów znajduje się także na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Oprócz tych przyrodniczych atrakcji znaleźć tu można także liczne zabytki, jak również, co niemniej ważne, otwartych i sympatycznych mieszkańców. Ta malownicza wieś posiada także szeroką turystyczną bazę, z licznymi pensjonatami, hotelami oraz ośrodkami wypoczynkowymi. Aby wybrać odpowiednie lokum na spędzenie w nim przynajmniej kilku urlopowych dni z pewnością powinieneś porównać kilka z nich:

Miejscem, dla którego turyści będący tutaj najczęściej zaglądają jest chociażby Brama Poznańska nazywana znacznie częściej Bramą Polską, zobacz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zabytki_Łagowa. Historia tego obiektu sięga wieku XVI. Celem stworzenia była przede wszystkim obrona zamku. Budując Bramę Polską postawiono na materiał w postaci cegieł. Dodatkowo pod ową bramą znajduje się niewielki samochodowy tunel, jak również sygnalizacja świetlna. Co do przejścia dla przechodniów, znajduje się ono tuż obok. Dodatkowo zaraz przed bramą, od jej strony wschodniej zlokalizowany jest drewniany most nad samym Łagowskim Kanałem, jak również restauracja ,,Pod Lipami”. Spoglądając na bramę dostrzec możemy także tabliczkę, na której wygrawerowano napis: ,,Brama Polska zbudowana w XV wieku. Odrestaurowano ze środków zielonogórskiego okręgu PZW w 1998 roku”. Jeśli ktoś był tu bardzo dawno może się lekko dziwić, kiedyś bowiem była ona pomalowana na biało, lecz po odrestaurowaniu postanowiono odkryć ceglaną część bramy.

Nirob

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>