Historia Białegostoku

Miasto mające prawie trzysta tysięcy mieszkańców musi rozbrzmiewać po całej Polsce. Jednak w przypadku Białegostoku jest trochę inaczej. Inne polskie miasta z taką liczbą mieszkańców mają opinię dużych metropolii. Jednak kiedy pada nazwa „Białystok” to większość osób nie potrafi pokazać go na mapie i uważa, że miejsce to ma maksymalnie 50 tysięcy mieszkańców. Czy to przekleństwo? Raczej nie – taki stan rzeczy nie przeszkadza w dynamicznym rozwoju białostockiej bazy noclegowej i całego spektrum turystycznego, ponieważ miejsce to po prostu jest popularne – bez względu czy to biznesowy pobyt w jednym z ekskluzywnych hoteli czy noclegów, czy jest to spotkanie biznesowe czy zwykła pielgrzymka.

Jak więc zaczęła się historia miasta?

Pierwsze zapiski o tym miejscu pochodzą z lat dwudziestych XIV wieku. Kiedyś było to jedno wielkie skrzyżowanie – mianowicie na obecnym Rynku Kościuszkowskim spotykały się drogi do okolicznych ważnych gospodarczo miejscowości takich jak Suraż czy Choroszczy. Pierwszy kościół powstał to pod koniec XVI wieku. Później postawiono tu pierwszą turystyczną i rozrywkową namiastkę tego miejsca – karczmę. Kumulowała ona wszystkich mieszkańców i przyjezdnych, a granice Białegostoku powoli zaczęły się rozszerzać. Widoczny dziś kościół powstał w latach dwudziestych XVII wieku. Pierwszy zamek jaki tu powstał był już stworzony w renesansie, czyli dość późno w porównaniu z innymi polskimi miastami. Jednak zachowało się w nim kilka gotyckich niuansów. Miasto z racji swojego położenia było otwarte na inne wiary, głównie ze wschodu, dlatego też po niedługim czasie od „wysypu” kościołów katolickich powstała tu pierwsza cerkiew.

Jeżeli chodzi o budynki administracyjne to w 1746 roku powstał tutaj pierwszy ratusz. Białystok jest również świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych i bitew, z których najważniejszą była przegrana bitwa z carskim wojskiem. Dopiero w XIX wieku miejsce to nabrało rozpędu przemysłowego i więcej administracyjnych cech. Jak na polskie miasto przystało – Białystok również kilka razy znajdował się poza polskimi granicami. To doprowadziło do zmieszania się etnicznego i wyznaniowego. W latach sześćdziesiątych XIX wieku poprowadzono tu pierwszą kolej, która przyśpieszyła rozwój miasta i usprawniła komunikację między innymi miejscowościami.

Nirob

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>