Historie Bolesławca – Kutuzow i inni

Bolesławiec, obok swoich ogromnych walorów turystycznych w postaci wiaduktu kolejowego, okolicznych terenów, pałaców i przede wszystkim pięknych wyrobów ceramicznych posiada także atrakcję, która szczególnie obecnie może budzić pewne kontrowersje. Trzeba bowiem pamiętać, że historia tego miasta nie zaczęła się w roku 1945, a jego przeszłość skrywa w sobie wielkie i ciążące do dziś dnia wydarzenie.

Za uciekającymi z carskiej Rosji wojskami Napoleona podążali żołnierze wielkiej armii rosyjskiej. W roku 1813 wraz ze swoim wojskiem do Bolesławca dotarł sam Car Aleksander I wraz z najwyższym dowódcą armii carskiej feldmarszałkiem Michaiłem Kutuzowem. Niestety dla rosyjskiego generała ziemia bolesławiecka stała się ostatnim miejscem na tym świecie. Pokonany przez tyfus Michaił Kutuzow zmarł w Bolesławcu dokładnie 28 kwietnia 1813 roku. W miejscu, gdzie feldmarszałek dokonał swego żywota obecnie znajduje się siedziba bolesławieckiego muzeum. Tuż obok budynku jest natomiast ufundowany przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III pomnik–obelisk, który stoi tutaj od roku 1819. Jest to wotum wdzięczności właśnie dla feldmarszałka Kutuzowa. Obecny adres pomnika to ul. Kubika.

Wraz zakończeniem działań II wojny światowej do Bolesławca zawitali żołnierze radzieccy, którzy stacjonowali w pobliskich koszarach. Pomnik sławiący carskiego feldmarszałka stał się miejscem swoistego kultu, który został wręcz formalnie nakazany przez marszałka wojsk radzieckich Iwana Koniewa. Przy pomniku została wystawiona warta, a przechodzący obok niego żołnierze Armii Czerwonej mieli obowiązek salutować. Ciekawostką jest fakt, że z okazji 132 rocznicy śmierci Kutuzowa Bolesławiec gościł aż 28 delegacji, stanowiących reprezentację wszystkich frontów walczących w II wojnie światowej. Było to blisko tysiąc generałów, oficerów i szeregowych żołnierzy. Zarówno wtedy, jak i dzisiaj baza noclegowa [w sieci pod hasłem: noclegi Bolesławiec] była w stanie ugościć nawet tak wybrednych odwiedzających. Wraz z opuszczeniem Polski przez armię Czerwoną Bolesławiec został pozbawiony wszelkich pamiątek, świadczących o wydarzeniach z roku 1813. Opuszczający te ziemie żołnierze wykopali nawet szczątki feldmarszałka i zabrali je do Petersburga. Od roku 1995 budynek, będący mekką radzieckich żołnierzy stał się muzeum Bolesławca.

Nirob

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>