Interesujące zabytki w podlaskich Wiżajnach

Suwalszczyzna to coraz częstszy obecnie kierunek wyjazdów urlopowych. Nie da się zaprzeczyć, że bardzo wiele osób szuka po prostu okazji, aby dobrze wypocząć w trakcie urlopu. A wiadomo, że najlepszy odpoczynek można zapewnić sobie na łonie natury. Interesującym miejscem jest wieś Wiżajny – najwyższej położona miejscowość na Suwalszczyźnie, polski biegun zimna. Zwykle, gdy mowa o wakacjach w tym miejscu, podkreśla się walory przyrodnicze Wiżajn oraz okolic. W samej wsi jednak znajduje się także kilka ciekawych zabytków. Przede wszystkim jest tutaj wiele starych domów, ciekawych pod względem architektury oraz zabytkowy kościół. Aby więc pobyt był w pełni zaplanowany i udany, należy wziąć pod uwagę wszystko, włączając znalezienie odpowiedniego zakwaterowania w tym regionie >>więcej tutaj.

W samych Wiżajnach znajduje się kościół św. Teresy>> więcej tutaj. To obiekt zabytkowy, który na pewno zasługuje na uwagę. Planując pobyt na Suwalszczyźnie, warto poświęcić nieco czasu, aby odwiedzić tę starą świątynię. Sama parafia w Wiżajnach powstała już w drugiej połowie XVI wieku. W tamtych czasach kościół był oczywiście drewniany. W pierwszej połowie XIX wieku kościół spłonął, a na jego miejscu wybudowano świątynię, która znajduje się w Wiżajnach po dziś dzień. To murowany kościół reprezentujący styl klasycystyczny. Wewnątrz można zobaczyć zabytkowy obraz oraz rzeźbę ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa z XIX wieku. Tuż przy kościele, znajduje się dzwonnica pochodząca jeszcze z XIX wieku.
Jeśli zafascynował Was temat zabytków sakralnych, przypominamy Wam nasz wpis dotyczący Czaplinka>> więcej tutaj, w którym znajduje się przepiękny kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy.

Obecnie Wiżajny to wieś, jednak miejscowość ta miała kiedyś prawa miejskie. Co więcej, miasto rozwijało się bardzo dynamicznie, dzięki przygranicznemu położeniu. Złoty wiek dla Wiżajn to okres  przypadający na XVIII i XIX wiek. Jednak w roku 1870, miasto zostało zdegradowane do rangi wsi. Na uwagę zasługuje z pewnością fakt, że dotychczas w Wiżajnach zauważalny jest dawny układ urbanistyczny, zaprojektowany w XVII wieku.

W centrum wsi znajduje się pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. To klasyczny słup postawiony na czworobocznej podstawie. Przy pomniku znajduje się także pamiątkowa tablica. Figura ta została odsłonięta w roku 1930, ufundował ją 24. Batalion Korpusu Ochrony Pogranicza, wraz z mieszkańcami wsi.

Nirob

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>