Jurgów – miejsce wypadowe na Słowację

Jurgów to malownicza wieś spiska, położona w Małopolsce, niedaleko Bukowiny Tatrzańskiej. Otoczona przepięknymi łąkami, doskonale przywodzi na myśl treść niejednego wiersza polskiego poety. Zamieszkiwana przez niecały tysiąc mieszkańców gwarantuje ciszę, spokój, udany relaks i wypoczynek przede wszystkim na łonie natury. To także świetna baza wypadowa w niedaleko położone inne rejony.

Baza noclegowa oferuje nam ciekawe oferty w przystępnej cenie – warto jest zapoznać się z opiniami internautów na temat poszczególnej z nich, zanim zdecydujemy się skorzystać z konkretnej. Noclegi w Jurgowie (zobacz – Meteor) to wszystko, czego nam potrzeba, żeby po ciężkim dniu, pełnym wrażeń zapaść w głęboki sen i zregenerować swoje siły. Warto wiedzieć, że jest wsią, która jest położona na granicy dwóch krajów – Polski i Słowacji. Właśnie przechodząc przez Jurgów – będziemy mogli podziwiać również inne atrakcje turystyczne występujące w innym kraju.

Miejscowość ta należy do jednych z założonych stosunkowo niedawno w porównaniu do innych miast czy wsi polskich – jej początek datowany jest na 1546 rok. Ówczesnym właścicielem tych terenów były Węgry, a władcą – Olbracht Łaski. O początkach i powstawaniu tej miejscowości krąży wiele legend – będziemy mogli je poznać ze szczegółami po przybyciu w te strony. Na dobrą sprawę do państwa polskiego pierwszy raz została włączona w 1920 roku po rozpadzie Austro-Węgier – a podczas II wojny światowej należała do Słowacji – by dziś ponownie znaleźć się w granicach państwa polskiego.

Ze względu na korzystne położenie miejscowości – nie zabraknie tutaj warunków idealnych do uprawiania narciarstwa. W zimie każdego roku przybywa tu wielu turystów, spragnionych aktywnych form wypoczynku, w tym także snowboardu. Inną atrakcją tej miejscowości mogą okazać się szałasy pasterskie – mówi się, że ludność wołoska miała ogromny wpływ na tutejszą i nauczyła ich, jak w okresie letnim wypasać zwierzęta korzystając z szałasów, które były niczym innym, jak letnim schronieniem dla pasterzy. Interesujący może także być jurgowski tartak. Niegdyś była to jedna z największych inwestycji, na jakie mogło poważyć się miasto czy wieś. Zasilany wodą jest jednym z przykładów prawdziwie ekologicznej inwestycji – tartaków nie ma aż tak dużo w całej Polsce, a ten zdecydowanie jest dumą tutejszych mieszkańców, więc warto przyjrzeć mu się z bliska.

Nirob

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>