Nie tylko lotnictwo, czyli ciekawe miejsca Leszna

Leszno jest miastem, które może się pochwalić bardzo łagodnym klimatem oraz wyjątkowo dogodnym położeniem. Otoczone polami i licznymi miejscami, które świetnie się nadają do lądowań przygodnych… To są główne powody, dla których miejscowość ta stała się tak ważnym ośrodkiem szybowcowym. Powstało w niej lotnisko Centralnej Szkoły Szybowcowej Aeroklubu Polskiego w Lesznie, które jest jednym z najlepiej usytuowanych lotnisk w Europie, a także jednym z nielicznych, z których organizuje się nocne loty szybowcowe. Trudno się dziwić, skoro jest ono z trzech stron otoczone pustą przestrzenią. W okolicy nie ma także żadnych wielkich portów lotniczych, co uniemożliwiałoby wykonywanie przelotów szybowcem. Z tego też względu organizuje się tutaj dużo zawodów szybowcowych, samolotowych i balonowych o randze krajowej i światowej. Leszno jest jedynym miastem, w którym już trzykrotnie odbywał się Szybowcowy Puchar Świata. Tutaj również co roku organizowany jest słynny piknik lotniczy „Leszno. Rozwiń skrzydła!”, w trakcie którego na miłośników lotnictwa czeka wiele atrakcji. Możemy podziwiać imponujące pokazy akrobacji lotniczych. Można także skorzystać z przelotu samolotem, balonem lub szybowcem. Dla tych, którzy potrzebują jeszcze większego zastrzyku adrenaliny jest również możliwość wykonania skoku spadochronowego w tandemie.

Impreza ta przyciąga do miasta tłumy turystów, musiała zatem powstać tutaj rozbudowana i bogata baza noclegowa. Liczne hotele, pensjonaty oraz inne tego typu obiekty przyjmują gości i zapewniają im noclegi.

Leszno warto jednak odwiedzić także z innych powodów. Tutejszy region leszczyński jest niezwykle bogaty w zabytki, zwłaszcza pałace i zamki. Powinniśmy zatem koniecznie wybrać się na wycieczkę po okolicy i odwiedzić takie miejscowości, jak Rydzyna, Pawłowice czy też Oporowo. W Rydzynie podziwiać możemy piękny, XVII-wieczny barokowy zamek oraz zabytkowy wiatrak „Józef”, w którym obecnie znajduje się Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa. W Pawłowicach mieści się zaś wspaniały, klasycystyczny zespół pałacowy, który wybudowano w XVIII wieku. Oporowo zaś to przede wszystkim piękny kompleks dworski, składający się z części rezydencjonalnej i zespołu folwarcznego, o układzie typowym dla większości majątków ziemskich z XIX wieku. Wymienione obiekty należą do wschodniej trasy turystycznej po regionie leszczyńskim.

Nirob

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>