Ojców? Dlaczego nie

Piękna i niezwykła wieś położona w samym sercu Ojcowskiego Parku Narodowego zachwyca niesamowitym klimatem oraz licznymi atrakcjami turystycznymi. Ojców to miejscowość nieopodal Krakowa. Znajdziemy tutaj najmniejszy park narodowy w Polsce. Dobrze zorganizowana baza noclegowa [szczegóły: ], piękne punkty widokowe, zapierające dech w piersiach krajobrazy, z pewnością warto odwiedzić tę okolicę.

Ojcowski Park Narodowy słynie z charakterystycznych, przepięknych skał wapiennych. Popularnym celem wycieczek jest między innymi Grota Łokietka. Jaskinia mieści się nad dnem Doliny Sąspowskiej. Długość groty wynosi aż 320 m. Uważa się, że jest to największa znana jaskinia w Polsce. Podczas wycieczki przechodzimy przez Korytarz Główny, Salę Rycerską, Kuchnię oraz Sypialnię. W ostatniej sali warto zwrócić uwagę na spory słup naciekowy „Orzeł” oraz dobrze zachowane stalagmity. Jaskinia prawdopodobnie nie byłaby tak popularna bez legendy o Władysławie Łokietku, który miał się ukrywać w grocie przed królem Wacławem II [szczegóły: https://pl.wikipedia.org/wiki/Waclaw_II].

Jaskinia Ciemna to kolejne miejsce, które warto zaliczyć, podczas wakacji w Ojcowie. Wejście do groty znajduje się nad dnem Doliny Prądnika. Zanim jednak udamy się na miłą wycieczkę, koniecznie zakupmy bilety w kasie. Uważa się, że jaskinia ta stanowi jeden z najstarszych, a jednocześnie najcenniejszych obiektów archeologicznych w Polsce. Maczuga Herkulesa to jedna z bardziej znanych formacji skalnych Ojcowskiego Parku Narodowego. Obiekt znajdziemy w Pieskowej Skale, na obszarze Sułoszowej. Maczuga ma wysokość około 25 m. Jest ustawiona na półce skalnej o wysokości 8-12 m zwanej Fortepianem. Dawniej formacja skalna nosiła inne ciekawe nazwy, jak: Czarcia Skała, Maczuga Kraka czy też Sokola Skała. Niezwykły obiekt obrósł w liczne legendy. Do Maczugi dotrzemy żółtym szlakiem turystycznym, prowadzącym z Pieskowej Skały, przez Dolinę Sąspowską i Dolinę Prądnika, aż do Ojcowa.

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego bez problemu znajdziemy wiele ciekawych obiektów przyrodniczych. Wakacje w Ojcowie niewątpliwie będą pełne pięknych widoków. Bogate walory przyrodnicze zapewnią moc doznań estetycznych. Z pewnością znajdziemy tutaj także sporo gospodarstw agroturystycznych. We wsi funkcjonują także pensjonaty, hotele oraz pokoje gościnne.

Nirob

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>