Stare Miasto – odbudowa Warszawy po wojnie

Warszawa to miasto, które odwiedzić trzeba koniecznie. Niektórzy powiedzą, że dlatego, iż jest stolicą, a inni, że mimo to. Warszawa to miasto legenda, miasto symbol, nowoczesne i na wskroś przesiąknięte historią. To miasto można albo kochać, albo nienawidzić, ale z pewnością nie można zostać obojętnym. Warszawa jest miastem popularnym nie tylko wśród Polaków, ale także wśród zagranicznych gości. W roku 2015 znalazła się na 42. miejscu  wśród 100 najchętniej odwiedzanych miast świata – odwiedziło ją niemal 4 mln zagranicznych turystów.

Jadąc do Warszawy, wszyscy (lub niemal wszyscy) nastawiają się na zwiedzanie zabytków. Jeśli tylko pozwalają im na to finanse szukają noclegu w stołecznym mieście jak najbliżej historycznego centrum miasta, by chłonąć atmosferę miasta całą dobę. Oczywiście nie ma w tym nic złego, a nawet chwali się takie zainteresowanie zwiedzaniem. Podziwiając jednak zabytkową zabudowę Warszawy trzeba pamiętać, że jest to prawie w całości przykład doskonałej rekonstrukcji.

Podczas II wojny światowej Warszawa jako stolica znacznie ucierpiała. Przysłowiowym gwoździem do trumny była klęska Powstania Warszawskiego. W ramach odwetu Niemcy dokonali planowego zniszczenia Warszawy – w wyniku przeprowadzonych masowych wyburzeń tych budynków, które jakimś cudem ocalały z bombardowań z roku 1939. Zabytkowe centrum stolicy zostało zniszczone w ponad 85%. Zniszczony został Zamek Królewski oraz Plac Zamkowy ze słynną Kolumną Zygmunta III Wazy oraz Pałacem Pod Blachą, Katedra św. Jana, kościół jezuitów, kościół św. Marcina, większość kamienic pochodzących z XV-XIX wieku oraz wiele innych, cennych i pięknych zabytków.

Co ciekawe, plany odbudowy stolicy warszawscy architekci snuli już od pierwszych dni wojny i pierwszych zniszczeń. W konspiracji dokonywali opracowań urbanistycznych i dokumentacyjnych. Po powstaniu w 1944 roku i niemal całkowitym unicestwieniu przez Niemców Warszawy, działania te jeszcze się nasiliły. Architekci nad planami odbudowy stolicy pracowali w całej Polsce, ale także poza jej granicami, w tym także w obozach jenieckich.

Odbudowa stolicy wymagała wielkiego wysiłku całego kraju, pogrążonego w ruinie po wojnie, ale zakończyła się sukcesem. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że w roku 1980 zrekonstruowane Stare Miasto w Warszawie zostało dopisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO (jako 30. wpis tej listy) jako przykład niemal całkowitego odtworzenia zespołu historycznego.

Nirob

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>