U źródeł Wisły

W Wiśle nie brakuje miejsc ciekawych i wartych odwiedzenia. Miasto oferuje liczne możliwości spędzania wolnego czasu również tym, dla których zwiedzanie zabytków nie stanowi interesującej atrakcji. Osoby preferujące górskie wyprawy i pobyt na łonie natury z pewnością ucieszy fakt, że w regionie tras widokowych jest bez liku. Na czele znajduje się oczywiście nieco wymagające podejście na Barania Górę. To szczyt o wyjątkowym znaczeniu, gdyż właśnie na nim rozpoczyna swój bieg najpotężniejsza i najdłuższa rzeka w Polsce, czyli Wisła. Dwa niepozorne strumienie, Biała i Czarna Wisełka, wypływające z zachodniego stoku w dolnym odcinku łączą się, tworząc w ten sposób rozrastającą się wraz ze swoim biegiem rzękę.

Ta część góry została objęta ochroną od momentu utworzenia rezerwatu „Barania Góra”. Szczyt jest drugim pod względem wysokości w całym Beskidzie Śląskim (1220 m.n.p.m.). Prowadzą na niego liczne szlaki piesze, w tym 3 rozpoczynające się w Wiśle Czarne. Na trasach można podziwiać piękne widoki i delektować się czystym, górskim powietrzem. Bujna roślinność i ciekawe ukształtowanie terenu sprawiają, że kilkugodzinna wędrówka nie nuży monotonią. Trudy wyprawy zostają natomiast nagrodzone przez zapierające dech w piersiach panoramy roztaczające się ze szczytu Baraniej Góry.

Warto zaopatrzyć się w dobrą mapę Beskidu Śląskiego, sprawdzić prognozę pogody na najbliższy weekend i zarezerwować spanie (noclegi Wisła – ) . Miasto jest bowiem idealną bazą wypadową dla osób planujących przemierzyć górskie trasy regionu. Niezapomniana przygoda i wspaniałe wrażenia gwarantowane.

Dodatkową atrakcją dla zdobywców szczytu jest możliwość obejrzenia ekspozycji znajdującego się na obszarze polany Przysłop – Muzeum Turystyki Górskiej. Wystawa obejmuje między innymi bogatą kolekcję etnograficzną, w skład której wchodzą przedmioty codziennego użytku jak i góralskie. W budynku znajdują się także eksponaty bezpośrednio związane z rozwojem turystyki pieszej na terenie Beskidu Śląskiego. Warto odwiedzić również znajdujące się na Polanie Schronisko. Chociaż Barania Góra stanowi jeden z ulubionych celów wycieczkowych dla turystów odwiedzających Wisłę, to w okolicy nie brak innych, równie malowniczych szlaków.

Nirob

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>