Wadowice-Kalwaria-Kraków – wycieczka do miejsc kultu religijnego

Będąc w Wadowicach świetnym pomysłem jest również odwiedzenie pobliskich miejscowości jak Kalwaria Zebrzydowska oraz Kraków. Baza noclegowa (zobacz) pomoże w znalezieniu przytulnego miejsca na odpoczynek. Planując wycieczkę obejmującą te trzy miejscowości warto zacząć ją właśnie od miasta Wadowice. Noclegi są tu nieco tańsze niż w Krakowie, ale równie komfortowe.

Podróż możemy zacząć od kościoła w Wadowicach gdzie był ochrzczony Karol Wojtyła i kontynuować ją w nowoczesnym muzeum mieszczącym się w dawnym domu rodzinnym Jana Pawła II. Muzeum rozmieszczone jest na 4 kondygnacjach i podzielone na niespełna 16 stref. W każdej z nich, znajdziemy fotografie, prezentacje multimedialne, relacje z pielgrzymek i różne przedmioty odwołujące się bezpośrednio lub pośrednio do życia Papieża Polaka. Każda strefa jest inaczej nazwana. Pierwsza z nich nosi nazwę „Mała Ojczyzna”. Znajdują się w niej przeróżne odwołania do lat młodzieńczych i życia w Wadowicach przed II wojną światową. W kolejnych częściach wystawy można zobaczyć eksponaty związane ze studiami, przygotowaniem do kapłaństwa czy nawet te związane z nieudanym zamachem 13 maja 1981 roku. Odwiedzając to miasto, warto przemyśleć krótką wycieczkę po Beskidach. Mnóstwo szlaków turystycznych znajduje się niedaleko miasta Wadowice. Noclegi w schroniskach można znaleźć bezproblemowo. Podejścia są dość przyjazne i poradzą sobie tam zarówno dorośli jak i ci trochę mniejsi.

Po czasie spędzonym w Wadowicach (zobacz), warto przejechać się do niedaleko położonej Kalwarii Zebrzydowskiej. Znajduje się tam Sanktuarium Pasyjno-Maryjne i należy do najczęściej uczęszczanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Zbudowano go na wzór Drogi Krzyżowej Pana Jezusa w Jerozolimie. Całość składa się z barokowej bazyliki, klasztoru, zespołu kaplic i kościołów i jest malowniczo wkomponowana w krajobraz Beskidów. Praktykowane są tu nabożeństwa o nazwie „Dróżki Pana Jezusa” i „Dróżki Matki Bożej” pod kierunkiem świeckiego przewodnika. Zwyczaj ten ukształtował się już w XVII wieku. Zwieńczeniem naszej wycieczki może być wizyta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Msze święte odbywają się tam przez cały dzień. Będąc w Krakowie nie można zapomnieć także o odwiedzeniu wawelskiego smoka oraz o wizycie w zamkowych komnatach. Powrót na nocleg do Wadowic nie potrwa długo. Busem, czy też własnym samochodem podróż zajmie nam niecałą godzinę.

Nirob

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>