Weekend na łonie natury – Puszcza Białowieska

Letnie wakacje dobiegły końca i nadchodzi nie mniej urokliwa i piękna jesień. Jest to również świetna pora na zobaczenie kilku miejsc w Polsce, które w sezonie letnim pękają w szwach od natłoku turystów, zarówno z kraju jak i zza granicy. Warto się wybrać szczególnie w tereny zalesione, gdyż o tej porze roku wyglądają wręcz fantastycznie. Jedną z ciekawszych propozycji wycieczek do takich miejsc jest bez wątpienia Puszcza Białowieska, w okolicach której rozwinęła się bardzo szeroka baza noclegowa () oraz spore zaplecze gastronomiczne.

Obecnie znana Puszcza Białowieska to olbrzymi kompleks leśny o obszarze 150 tysięcy hektarów położony po obu stronach granicy Polski oraz Białorusi. Część zachodnia, która znajduje się w Polsce obejmuje około 62,5 tysiąca ha, a część wschodnia czyli białoruska to mniej więcej 87,5 tysiąca ha. Szczęśliwy bieg historii sprawił, że Puszcza Białowieska zawsze podlegała specjalnej i wyjątkowej ochronie, w efekcie czego nie objęła jej nigdy kolonizacja, a co za tym idzie nie odbyło się tutaj karczowanie lasów ani zamiana leśnych regionów na tereny osadnicze i rolne. Dzięki temu, aż do początku XX w. zachowały się na tym obszarze pierwotne lasy pochodzenia naturalnego, a w nich największe i chyba najbardziej znane zwierzę Europy – żubr.

Początki Białowieskiego Parku Narodowego na terenach dzisiejszej puszczy wiążą się przede wszystkim z wyprawą grupy uczonych pod wodzą nieżyjącego już prof. Władysława Szafera na początku roku 1919 do Białowieży. Celem tej wyprawy badawczej było sprawdzenie czy zachowały się jeszcze żubry w tutejszej okolicy. Choć tych pięknych i majestatycznych zwierząt już nie zastano, wynikiem tej niecodziennej wyprawy było staranie się o prawną ochronę fragmentu starej kniei w postaci parku narodowego. Starania te przyniosły efekt w postaci utworzenia tu w 1921 r. leśnictwa „Rezerwat”, które w 1924 r. zostało przekształcone w nadleśnictwo o tej samej nazwie. W 1932 r. nadleśnictwo przekształcono z kolei w „Park Narodowy w Białowieży” o łącznym i bardzo imponującym obszarze 4693,24 hektarów, który został w całości objęty ochroną ścisłą, a który dziś tłumnie odwiedzają wielbiciele dzikiej przyrody i odpoczynku od cywilizacyjnej gorączki. Warto się tu wybrać zwłaszcza, że Puszcza Białowieska i okoliczne miejscowości oferują nocleg niemal każdemu bez zbędnego drenażu kieszeni. Zatem już dziś warto zarezerwować sobie wolny weekend i ruszyć odkrywać nieznane.

Nirob

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>