Zwiedzamy Cisną

Cisna to wieś gminna położona w Bieszczadach. Jest to miejscowość bardzo niewielka lecz mimo to znana i ceniona przez odwiedzających tutejsze góry turystów. Nie bez powodu miejscowość ta stała się sentymentalnym tłem dla utworu Krystyny Prońko „Deszcz w Cisnej”, w którym opowiada piosenkarka o tym, że mimo niesprzyjającej aury jest jej w miejscowości coraz lepiej. Tekst ten zrozumie każdy, kto zawita tutaj chociaż raz.

Główną i niewątpliwie największa atrakcją turystyczną wsi jest otaczający ją krajobraz, nie jest to jednak atrakcja jedyna. Poza bowiem rozlicznymi szlakami turystycznymi przebiegającymi przez te urokliwe okolice w Cisnej, można również spędzić czas na zwiedzaniu. Same górzyste okolice można bowiem tutaj zwiedzać nie tylko pieszo, czy na rowerze, ale również w nieco bardziej niecodzienny sposób – kolejką wąskotorową przebijającą się niczym strzała przez gęstwiny tutejszej flory. Została ona udostępniona turystom dopiero na początku XXI wieku mimo, iż jej początki sięgają końca wieku XIX. Wtedy powstała ona jedna nie ze względów turystycznych a użytkowych. Służyła między innymi pracującym w tutejszych lasach drwalom. Zdewastowana w czasie II wojny światowej nigdy jednak nie wróciła do czasów świetności.

Zwiedzając Cisną warto również zawitać do zabytkowego kościoła św. Stanisława Biskupa (wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_ze_Szczepanowa). Ta pochodząca z początków XIX wieku budowla, pierwotnie będąca małą, drewnianą kapliczką powstała za sprawą hrabiego Jacka Fredry. Niemalże sto lat później na jej miejscu wybudowano podobną do dzisiejszej tylko że murowaną. Do dziś stanowi miejsce spotkań wiernych oraz jedną z największych atrakcji turystycznych Cisnej. Poza tym jest tutaj kilka ciekawych restauracji i barów, jak na przykład słynna w okolicy Siekierezada. Mimo, iż miejscowość ta jest niewielka to jednak udało jej się zdobyć miano miejscowości uzdrowiskowej, głównie przez wzgląd na panujący tutaj mikroklimat. Przyczyniło się to do wzrostu zainteresowania okolicom przez turystów a co za tym idzie rozwojowi turystycznej infrastruktury. Tutejsza baza turystyczna () to kilka ośrodków wypoczynkowych oraz kwatery prywatne. Wśród ośrodków tych są również większe bazy jak ośrodek „Perełka” czy „Jeleni Skok” zapewniające nawet dużym grupom przyjezdnych wygodne noclegi. Cisna bowiem chętnie wita turystów a tutejsi mieszkańcy słyną z typowo polskiej gościnności.

Nirob

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>